ROSTING | SYRLIGHET | FYLLIGHET |
Single origin Bryggkaffe från Honduras med komplex och nyanserad smak. Lätt mörkrostad för att skapa en elegant balans mellan den milda syrligheten och den behagliga sötman.
”En ny personlig favorit. Ett mörkrostat kaffe med härlig karaktär skapat av bönor från Central-, Sydamerika och Asien med en eftersmak som får en att drömma sig bort…”
Master Taster
David Holfve
Tänk dig en lång middag med en nära vän, som avrundas med en rik och spännande kaffesmak. I mer än 100 år har vårt kafferosteri i Gävle gett aromrika smakupplevelser. Noga utvalda Arabicabönor från olika ursprung, bönblandningar med unika rostningar och smakkaraktärer - det är Gevalias recept på en äventyrlig kafferesa världen runt, kanske en oväntat exotisk upptäckt?
Kaffe är en naturprodukt, och precis som till exempel vin får bönorna olika smak och karaktär beroende på var och hur de växer. Det finns bara ett sätt att göra riktigt bra kaffe: det är att ha fullständig kontroll på bönornas kvalitet och hur bönor med olika ursprung tillsammans ger olika smakupplevelser.
När vi lagt ner all vår möda och omsorg för att blanda, rosta och mala riktigt bra kaffen, återstår det fortfarande ett viktigt moment till smakupplevelsen – bryggningen. Så här gör du för att få en riktigt god kopp kaffe.
I mer än 90 år har vi främjat sociala kontakter genom att förse fikapauser, kaffestunder, kalas och möten på caféer med Sveriges populäraste kaffe. Nu kan du möta oss även i digitala sociala medier.