Print Friendly Logo
PrintClose

Om Gevalia

1853 registrerades Victor Theodor Engwalls Handelshus som över 100 år senare köptes av dagens ägare Kraft Foods. 1920 registrerades varumärket Gevalia, som är latin för Gävle där kafferosteriet ligger än idag.
Läs mer om Gevalias spännande historia…

Historien fram till Gevalia

Året var 1853 när Victor Theodor Engwall registrerade firman ”Victor Th Engwalls Handelshus i Gefle”. Han var då bara 26 år och Gävle, med sina 9 500 invånare, hyste inte mindre än 80 konkurrerande minuthandelfirmor. Man kan gott säga att han var en djärv entreprenör! Sin ringa ålder till trots, fick han snabbt stort förtroende bland sina leverantörer. Verksamheten omfattade en mängd varor som inte alltid var så närbesläktade t ex spannmål, brännvin, snus, tobak, glas och kött.

Under mer än 50 års tid fick Victor Th Engwall uppleva blomstrande affärer. Ett mindre lyckat kompanjonskap ledde till att han tog in sin son i företaget för att få ordning på affärerna. En fruktansvärd brand ödelade stora delar av Gävle, men goda försäkringar gjorde att han kunde fortsätta sin verksamhet utan större förluster. En koleraepidemi gav honom idén till påseendesändningar för att nå kunder som inte vågade sig till Gävle med mera.

Företagets kunder fanns främst i Gävletrakten men de fanns även norrut och inte minst i Dalarna. För att hitta nya kunder utnyttjade Victor Th Engwall mycket tidigt och med gott resultat annonsering i dagspressen, men även direktreklam förekom. Han blev utan tvekan något av en föregångare inom reklam. Han förstod att utnyttja möjligheterna till effektiv kundbearbetning.

1905 ombildade Victor Th Engwall sitt familjebolag till aktiebolag med ett aktiekapital på 400 000 kronor. Anledningen var främst att trygga företagets karaktär av familjebolag och att underlätta ett kommande arvskifte. Det visade sig vara i god tid. Tre år senare avled Victor Th Engwall och sonen Ernst, som varit högst aktiv i företaget, tog över.

1920 etablerades varunamnet Gevalia. Det skedde under Sven Victor Engwalls styre och en ny epok i bolagets historia startade. Från att ha varit ett bolag som handlade med en mängd olika varor så gick man under 20-talet över till att helhjärtat satsa på kaffe.

Från kaffe till Gevalia

Kaffet kom till Sverige så tidigt som 1685 och betraktades till en början som medicin. Men det dröjde så länge som till mitten av 1800-talet tills det blev en folklig dryck. Det blev så populärt med kaffe att brännvinstillverkarna började känna sig hotade, och de lyckades få till ett förbud mot kaffedrickandet under en kort tid. Dock blev protesterna så starka att förbudet upphävdes ganska snart.

Fram till början av 1900-talet rostade man kaffet i butikerna eller i hemmen med mycket varierande kvalitetsmässiga resultat. För att få fram ett bättre och framförallt jämnare resultat, började man rosta kaffet i stordrift redan i grossistledet. 1913 köpte Engwall & Co sin första egna rosterianläggning. Från detta rosteri marknadsförde man därefter sitt kaffe under varunamnet Gevalia (som är latin för Gävle). Från 1914 fanns Gevalia inregistrerat hos Patent & Registreringsverket, men det var inte förrän 1920 som man på allvar mötte Gevalia. Namnet fanns då på de färdigpackade kaffepaketen som man med stor framgång börjat saluföra. Färgen på dessa paket var röd, en färg som sedan följt Gevalia genom åren. Under 30-talet lyckades man utöka sin marknad successivt genom att upparbeta ett distrikt och göra det lönsamt för att sedan fortsätta till nästa. På så vis kom man med en allt större och effektivare försäljningsorganisation att täcka in hela Mellansverige. 1938 öppnade man avdelningskontor i Stockholm. 1942 öppnades ett kontor i Göteborg och ytterligare ett 1947 i Malmö.

1948 upprättades ett forskningslaboratorium för kaffe, och i detta laboratorium genomfördes löpande kontroll av kaffeproduktionen vid rosteriet samt även forskning gällande behandling och förvaring av kaffe.

År 1953, 100 år efter att Victor Th Engwall startade företaget, invigde man den nya fabriksfastigheten på Stora Holmen i Gävle. Europas största kafferosteri och lagerlokal tas i bruk. Samtidigt träder en fjärde generation Engwall in i företaget, Jacob Engwall. Han hade under många år studerat utomlands, bl a på kaffeplantagen i Brasilien och han tillhörde under denna tid en av landets främsta kaffekännare. Han införde ett kvalitetstänkande i alla led, både i produktion och mot kunder, som lade grunden till att Gevalia blivit ett kvalitetsbegrepp för det kaffedrickande Sverige. I USA hade Jacob studerat förpackningsindustrin och fick företaget att lägga ner mycket möda på att hålla sig i främsta ledet även då det gällde denna del av verksamheten. 1957 kan nämnas som en viktig del av företagets, och även kaffets historia – vacuumpaketet lanserades. Detta kom drastiskt att ändra och förbättra lagringsmöjligheterna av färdigmalet och rostat kaffe. Jacob Engwall var även väldigt mån om arbetsmiljön. Han förstod vikten av att få personalen på ”sin sida”, liksom stoltheten att tillhöra ett företag som alltid höll på kvalitet och god service.

Kanske var det dessa tre komponenter - kvalitetstänkande i alla led, att ligga i framkant när det gäller förpackning samt en god arbetsmiljö för alla anställda – som gjorde att framgången blev så stor. 1966 nådde man sitt mål – Gevalia blev det kaffe man dricker mest i Sverige med en marknadsandel på ca 34 %. Det är även detta år som man helt går över till att enbart sälja färdigmalet kaffe.

Under slutet av 60-talet började man titta på hur man bäst skulle klara av ytterligare ett arvskifte i företaget. Under denna period var beskattningen av familjeföretag och förmögenhetsbeskattningen vid arvskiften sådan, att det var stor risk att praktiskt taget de flesta stora familjeföretag i landet hotades till sin existens, då de skulle övergå till kommande generation. När Jacobs far, Sven Engwall, gick bort var det endast med stora ekonomiska uppoffringar av familjemedlemmarna som man kunde behålla företaget. Så Jacob insåg att situationen skulle bli ännu värre vid hans egen bortgång. Den kommande generationen skulle helt enkelt troligtvis bli tvingad att sälja företaget för att kunna betala skatterna. Han ansåg då att det därför borde vara bättre att sälja i tid innan den situationen skulle uppstå.

Kraft Foods

År 1971 sålde familjen Engwall sitt familjeföretag till General Foods och det fokuserades på att förvalta arvet på bästa sätt samt att få verksamheten att växa. Under åren som följde utökade man Gevalias portfölj med snabbkaffe 1975 då äntligen kaffekvalitén var tillräckligt bra för att kunna säljas som ett Gevaliakaffe. 1992 lanserades Gevalia Cappuccino och produkterna blev snabbt populära. Man expanderade även verksamheten till Danmark (1973), Norge (1989), Finland (1991) och Estland (1993). Gevalias rykte om hög kvalitet och innovation växte sig snabbt starkt. 1995-95 lanserades Gevalia Ekologiskt, då enbart med KRAV märkning. Ett årtionde senare valde Kraft Foods att lägga till ytterligare en certifiering; Rainforest Alliance som verkar för hållbar utveckling. Idag är Gevalia ledande aktörer inom certifierat kaffe.

Mycket resurser lades på marknadsföring och man använde sig av kända människor för att få ut sitt budskap. ”Oväntat besök”-eran inleddes 1985 med den numera välbekanta annons med ett fartyg som ankrar vid en liten kobbe. Det var startskottet för den kampanj som skulle komma att få utnämningen ”Århundradets reklamkampanj” bland många andra priser. Mer om Oväntat besöks kampanjen kan du läsa om här. Denna kampanj som startade för över 20 år sedan har varit väldigt viktig för att föra varumärket Gevalia fram till sin position som marknadsledare idag.

1957 var Gevalia först med att lansera vacuumpackat kaffe och 1995 var det dags att lansera monobagen, så som kaffet säljs idag. Förpackningsmaterialet var icke metalliserad och man använde en reducerad förpackningsteknik. Allt för att göra materialet lättare att återvinna.

I augusti 2007 gick alla Gevalia-produkter, förutom Gevalia Mellanrost Brygg, ifrån sin röda färg och de olika varianterna fick sina egna karaktärer. Detta för att konsumenterna lättare skulle förstå produkten och hitta sin favorit. Gevalia erbjuder idag ett brett sortiment med kaffe för alla smaker, allt från Gevalia milea, ett miltrostat kaffe utan bitter smak, till mörkrostade varianter som Gevalia Intensivo, Gevalia India Malabar och favoriten Gevalia Ebony. Vidare finns även espressokaffe, snabbkaffe och cappuccinokaffen. Allt för att kunna tillfredställa konsumenterna!

Med rosteriet i Gävle, där det finns ett enormt kaffekunnande samlat tillsammans med skarpa marknadsförare i Upplands Väsby och ute i Europa så jobbas det hårt för att Gevalia ska fortsätta förtjäna konsumenternas förtroende och förbli marknadsledare!

Rainforest Alliance
Upptäck
Nytt favoritrecept?